Pożyczka hipoteczna – od kogo pożyczać?

pożyczka

Chcesz pożyczyć pieniądze pod zastaw nieruchomości, ale nie wiesz jakie masz możliwości? Nie wiesz u kogo możesz uzyskać pożyczkę hipoteczną i kogo najlepiej wybrać? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Kto może udzielić pożyczki hipotecznej?

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki hipotecznej, to z pewnością powinieneś poświęcić czas na zapoznanie się z tym, kto może udzielić ci pieniądze w ten sposób. Zasadniczo tego rodzaju podmioty można podzielić na trzy kategorie.

Są to:

  • banki
  • pozabankowe instytucje finansowe
  • pożyczkodawcy prywatni

Pożyczka hipoteczna od banku

Banki są pierwszą instytucją finansową, o której myślimy, kiedy w grę wchodzi pożyczka. W ich przypadku uzyskanie pożyczki jest bezpieczne i korzystne dla klienta, ale obwarowane wieloma formalnościami oraz wymogami. Bank ocenia na przykład zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Sprawdza jego dochody i sytuację materialną. Może wymagać dodatkowego ubezpieczenia, braku negatywnej historii kredytowej, etc.

Decydując się na pożyczkę hipoteczną w banku, należy upewnić się m.in. jaka będzie wysokość prowizji, wartość oprocentowania, koszt zabezpieczeń, rodzaj rat, wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę pożyczki. Trzeba oczywiście złożyć odpowiedni wniosek, a rozpatrzenie go i podjęcie przez bank decyzji o udzieleniu pożyczki może trochę potrwać. Co ważne, bank odmówi przyznania pożyczki hipotecznej w przypadku trudnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. W przypadku pozabankowej instytucji finansowej jest już inaczej – bezrobotny, pracujący “na czarno” czy zadłużony również ma na to szansę.

Pozabankowa pożyczka hipoteczna

W przeciwieństwie do kredytów, których mogą udzielać tylko banki, pożyczkę mogą udzielać także firmy wyspecjalizowane w pożyczaniu pieniędzy. Rynek pozabankowych pożyczek stale się rozwija. Pożyczkobiorcy chętnie korzystają z tego rodzaju oferty, zyskując atrakcyjne warunki oraz ograniczenie formalności. Banki często są przy tym mniej chętne do pożyczania pieniędzy.

Pozabankowa pożyczka jest dużo łatwiejsza do uzyskania. Instytucja finansowa może nie wymagać np. oceny zdolności kredytowej oraz historii kredytowej czy też zaświadczeń o dochodach. Umowa musi być wszakże zgodna z ustawą o kredycie konsumenckim. Mimo to – coś za coś. Łatwiejszy dostęp do pieniędzy może oznaczać wyższe koszty pożyczki.

Pożyczka hipoteczna prywatna

Pożyczać możemy także od osób fizycznych. Prywatna pożyczka jest rozpoznawana w prawie. Warto zresztą podkreślić, że pożyczka do 500 złotych nie wymaga od stron sporządzenia pisemnej umowy. Wystarczy umowa ustna.

Prywatna pożyczka może zostać także udzielona przez firmy, które nie są instytucjami finansowymi. Pożyczka tego rodzaju jest regulowana według przepisów Kodeksu Cywilnego. Jej specyfika polega na tym, że może zawierać dodatkowe opłaty, których nie będzie mieć bankowa lub pozabankowa pożyczka hipoteczna. Umowa może być też mniej zrozumiała, jako że sam proces udzielania pożyczki nie jest tak sformalizowany jak w przypadku pożycznia pieniędzy od instytucji finansowych.

Bankowa, pozabankowa i prywatna – jaką pożyczkę hipoteczną wybrać?

To na jaką formę pożyczki się zdecydujemy zależy od wielu czynników. W dużej mierze będą to determinować uwarunkowania produktu. Dobre, odpowiednio niskie oprocentowanie, równie niska marża i koszty, maksymalna wysokość pożyczki mogą mieć decydujące znaczenie. Ale mogą to być również kwestie związane z szybkością udzielenia pożyczki, formalnościami związanymi z jej zaciągnięciem czy zdolnością kredytową pożyczkobiorcy.

Ze względu na indywidualny charakter każdego pożyczkobiorcy nie można jednoznacznie wskazać jednego pożyczkodawcy, który zawsze i w każdych warunkach będzie odpowiedni. Im trudniejsza sytuacja finansowa pożyczkobiorcy, im bardziej będzie on chciał ograniczyć formalności, tym lepiej będzie wybrać pożyczkę pozabankową czy prywatną. Jeśli dla kogoś ważniejsze jest bezpieczeństwo, pożyczka bankowa lub pozabankowa będzie lepszym wyborem niż pożyczka prywatna. Najważniejsza jest zatem chłodna ocena sytuacji i upewnienie się, że będziemy mieli jak zwrócić pieniądze. Pożyczkę kiedyś w końcu trzeba będzie bowiem spłacić. Decyzja o podjęciu pożyczki hipotecznej musi być dobrze przemyślana.